עשה ואל תעשה – עצות לנפגעי תאונות דרכים / עו"ד חלי דואני קיל

נפגעתם בתאונת דרכים? כדאי שתדעו כמה עובדות שיחסכו לכם הרבה הסברים ובעיות בהמשך ויאפשרו לכם לקבל את הפיצוי המקסימלי מחברת הביטוח.

1. לפני שאתם ממהרים לשלם למד"א – נפגעי תאונות דרכים רבים ממהרים לשלם למד"א בעבור הפינוי לבית החולים ולא יודעים, כי התשלום על כך יכול וצריך להיעשות על ידי חברת הביטוח או קופת החולים או הביטוח הלאומי, הכל בהתאם לנסיבות התאונה. פניה לעו"ד העוסק בנזיקין תבטיח את התשלום למד"א על ידי הגורם המתאים וזאת כבר לאחר התאונה וללא קשר לפיצוי שינתן בסופו של הטיפול בתיק.

2. תאונה עצמית: אם אתם מעורבים בתאונה עצמית עליכם לנקוט בפעולות שיעזרו לכם להוכיח שהיא אכן התרחשה.

תאונה עצמית היא תאונה, בה לא היה מעורב רכב נוסף. למשל, כשהרכב התהפך, התנגש בעץ, החליק על שמן… בתאונה כזאת, תבצע חברת הביטוח חקירה שמטרתה לברר בראש ובראשונה, האם כלל אירעה תאונה. הפעולות שתנקטו לאחר תאונה עצמית יכולות לעזור לכם להוכיח את קיומה בקלות יחסית: צלמו את הרכב ואת איזור התאונה מייד לאחריה, הזמינו אמבולנס של מד"א שיפנה אתכם ממקום האירוע – בדו"ח מד"א נרשמים התאריך והשעה וכן מצבו של הנהג ושל הרכב בעת שמד"א מגיעים לאירוע. גם הפניה למיון מייד לאחר התאונה והגרסה שנמסרת בסמוך לאירוע בבית החולים מחזקות את טענת הנהג באשר לקרות התאונה. באם היו עדים לאירוע, קחו את פרטיהם. אם גררתם את הרכב מהמקום, שימרו את קבלות הגרירה. כך גם, שימרו את הקבלות על תיקון הרכב. מלאו טופס הודעה על התאונה בסמוך למועד התאונה. כל אלה יעזרו לכם להוכיח שאכן קרתה תאונה ויאפשר לכם להתמקד בדבר העיקרי – הוכחת הנזק שלכם.

3. סיפורים יספקו לכם רק אמפתיה – תיעוד יניב לכם פיצוי:

את הנזק מוכיחים באמצעות תיעוד – מסמכים, בדיקות, קבלות. אם אתם סובלים מכאבים, לכו לרופא, היבדקו, תעדו את הכאבים, הרגישויות, המגבלות. אם יש צורך בטיפול, בצעו אותו. אם יש צורך בבדיקות, היבדקו. אם אתם מוציאים כסף, שמרו קבלות ככל שניתן. אם יש לכם המטומות (שטפי דם)/חתכים, צלמו אותם, מקרוב ומרחוק. כל אלה ישמשו אתכם בהמשך כדי לצייר את התמונה המלאה של הנזק שנגרם לכם בעקבות התאונה והפיצוי יהיה בהתאם.

4. גם כשהתאונה קלה, קחו את פרטי צ"ג שהיה מעורב בתאונה איתכם:

הכאבים בעקבות התאונה מופיעים פעמים רבות רק מספר שעות עד יממה מעת קרות התאונה. כך גם פגיעות קלות ביותר ברכב עלולות לגרום לפגיעה משמעותית בגוף ומה שנראה היה כפגיעה קלה ולא משמעותית יכול להתפתח לפגיעה שתותיר נכות צמיתה (קבועה). לכן, קחו את פרטי הנהג המעורב, למקרה שתזדקקו לכך. מאותה סיבה – היבדקו בסמוך לפגיעה, כפי שמפורט בסעיף הבא.

5. יש לפנות לבדיקה רפואית בסמוך לפגיעה:

חשוב להיבדק ולתעד את הבדיקה בסמוך לפגיעה. אפשר לפנות לבית החולים, למוקד או  לקופת החולים.  אם תחכו עם הפניה לבדיקה רפואית בתקווה שהכאבים יחלפו מעצמם, אתם עלולים למצוא את עצמכם מתמודדים בהמשך עם טענה של חברת הביטוח להיעדר קשר סיבתי בין הפגיעה לבין התאונה. במילים אחרות: חברת הביטוח עלולה לטעון שאין קשר בין הפגיעה לבין התאונה ותסרב לשלם או שתשלם פיצוי מופחת. הרבה יותר קל לפנות לרופא בסמוך לתאונה מאשר לנהל בהמשך מאבק ארוך ומיותר עם חברת הביטוח בנוגע לקשר שבין הנזק לתאונה. אם כל כך מסובך לכם לגשת לרופא, תמיד תוכלו להזמין אחד הביתה – זה פחות אידיאלי אך עדיף מלא כלום.

6. גם כשהמקרה לא נראה בעיניכם כתאונה כדאי להתייעץ ולבדוק:

 פעמים רבות לא יודעים הנפגעים שפגיעות שקרו להם נחשבות לתאונות דרכים על פי החוק – טריקת דלת הרכב על היד, נפילה ביציאה מהרכב, נפילה כתוצאה מבהלה מרכב עובר מבלי שהיה כל מגע עם הרכב, קפיצה באוטובוס שעלה על "במפר" וגרמה לכאבים ולעיתים אף לשבר בחוליה… הפסיקה קבעה שכל אלה ומקרים נוספים יכולים להיחשב בנסיבות המתאימות תאונות דרכים ולזכות את הנפגעים בפיצויים.

7. גם בתאונת "פגע וברח" כשהולך הרגל לא יודע את הפרטים של מי שפגע בו, יש מי שיפצה:

כשרכב פוגע בהולך רגל ובורח, הולך הרגל לא יודע את פרטי הרכב והנהג ובוודאי שלא יודע מי חברת הביטוח שלו. במקרה כזה, יש מי שיפצה את הולך הרגל. 'קרנית' היא גוף המקבל מימון מכל חברות הביטוח והיא המפצה במקרים בהם, עדיין לא ידוע מי החברה המבטחת או  כאשר הביטוח נשלל בנסיבות מסוימות – כל זאת בכפוף למבחנים שנקבעו בפסיקה. גם כאן כדאי לנקוט בפעולות הרלוונטיות שמצוינות בסעיף 2 כדי שתוכלו להוכיח לקרנית שבכלל קרתה תאונה ומומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום שינחה אתכם בדבר פעולות נוספות חשובות שעליכם לבצע.

8. פרטו את כל התלונות שלכם בעת שאתם נבדקים בחדר המיון וודאו שאלה נרשמו במלואם: השהיה והבדיקה בבית החולים ארוכות ומעייפות, כל מה שאנחנו רוצים זה לסיים עם זה וללכת. אבל, חשוב מאוד לציין בפני הרופאים את כל הפגיעות, הכאבים והחבלות שנגרמו לכם בעקבות התאונה, הקפידו לוודא שכל תלונותיכם נרשמו. לעיתים קרובות, נרשמות התלונות העיקריות – למשל כאבי גב וצוואר ואילו תלונות אחרות לא נרשמות בטעות, למשל כאבי ראש. בהמשך, אם תתפתח נכות זמנית או קבועה בנוגע לתחום שלא נרשם בעת הבדיקה הראשונה, עלולה חברת הביטוח לטעון להיעדר קשר סיבתי בין אותו נזק לבין התאונה. (זאת אומרת, שהתאונה לא גרמה לאותו נזק). לכן, אם אתם כבר שם, הקפידו לציין הכל.

אלה היו רק מקצת מהעצות. סעו בזהירות ואם חלילה תהיו מעורבים בתאונה, נהגו בחוכמה ופנו לעו"ד המתמחה בתחום למיצוי הזכויות והפיצויים המגיעים לכם.

משרד עו"ד רחל דואני קיל  הינו משרד מנוסה ומעודכן העוסק במספר תחומי משפט:

הטרדה מינית

ייצוג מתלוננות, נילונים ומעסיקים בתיקי הטרדה מינית, מתן ייעוץ משפטי לגופים ולחברות לעניין עמידה בדרישות החוק והפסיקה הן לגבי התנהלות המעסיק באופן שוטף והן לגבי ההתנהלות בקרות מקרה שעניינו הטרדה מינית.

לשון הרע

מתן ייעוץ לפני ואחרי פרסום בעל פוטנציאל של דיבה, ייצוג בתיקי לשון הרע – תובעים ונתבעים, ייצוג בקובלנות פליליות בגין לשון הרע.

נזיקין

תאונות דרכים, תאונות מדרכה, נזקי גוף, תאונות עבודה, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות נגררות לפלילים, תביעות של נפגעי עבירה, תביעות כנגד המדינה בשל פגיעות שנגרמו ע"י המשטרה.

פלילי

ייעוץ לפני חקירה, ליווי לאורך מהלך החקירה, מעצרים, שימוע לפני הגשת כתב אישום, הסדר מותנה, ייצוג בתיקים פליליים על כל שלביהם, ערעורים פליליים.

נגישות