מה שחשוב לדעת לפני חקירה / עו"ד חלי דואני קיל

אל תזלזלו באינטליגנציה של החוקרים

נחקרים רבים מאמינים שהם מתוחכמים יותר ממי  שחוקר אותם. צריך לזכור שאתם יושבים מול חוקרים מנוסים – הם חקרו בעשרות ומאות חקירות, יש להם ניסיון, סמכויות, גיבוי ושיתוף פעולה עם חוקרים אחרים. הם יודעים יותר ממה שהם אומרים לכם, לפחות בהתחלה, כדי שתמסרו גרסה ואז יעמתו אתכם עם מה שיש להם. אתם לעומת זאת, מוחלשים ומבולבלים, מודאגים ותוהים כמה זמן יחזיקו בכם, האם יעצרו אתכם, כיצד יתפתח התיק הזה.

הניסיון להתחכם עם החוקרים או להערים עליהם נדון בד"כ לכישלון. זה נכון במיוחד כשמדובר במי שזוהי להם הפעם הראשונה בחדר חקירות.

פעולות חקירה לא רגילות

לא פעם נוקטת המשטרה בפעולות חקירה מיוחדות – כמו קיום מסדר זיהוי או ביצוע עימות בין החשוד והמתלונן.

חשודים חושבים בטעות שאין להם מה לדאוג אם הם לא ביצעו את העבירה. זה לא מדויק. ישנם דגשים שחשוב לעמוד עליהם לפני ותוך כדי כל אחת מפעולות החקירה המיוחדות  – צריך לזכור שאין מועד ב' וחשוב לספר את הצד שלכם בסיפור כמו שצריך ולהתמודד נכון עם שיטות החקירה שבהן נוקטת המשטרה.

אל תאמינו לכל מה שאומרים לכם

החוקר יכול להבטיח לכם דברים, להפחיד אתכם, לגרום לכם לפקפק לגבי הדרך שבה בחרתם או לגבי מה שמייעץ לכם העו"ד שלכם. במסגרת הסמכויות שלו הוא רשאי, עד מידה מסויימת להציג לנחקר מציאות שאיננה נכונה. לא צריך להאמין לכל הבטחה,  הפרזה והפחדה.

החקירה לא באמת תמשך לנצח

שיטה נפוצה בחקירה היא לחזור שוב ושוב לעניינים מסויימים, להוסיף ולשאול עליהם מכיוונים כאלה ואחרים, להטיח בלי סוף טענות כלפי הנחקר עד שכבר נראה שעדיף להסכים איתם, עדיף לספק את הסחורה במחשבה שאחר כך כבר תסבירו את הדברים בבית המשפט. טעות! מה שחשוב זה לא "לגמור" עם החקירה הזאת אלא התוצאה בתיק עצמו.

הכל כלול

קחו בחשבון שכל מה שתגידו, כל מה שתעשו יכול לשמש נגדכם בהמשך במשפט. החקירה לא חייבת להיות רק בחלק ה"רשמי" בחדר החקירות. גם מה שיאמר ברכב בדרך לחקירה או באמירת אגב במסדרון – לשוטר או לכל גורם אחר יכול להירשם ולשמש נגדכם. כך גם מי שנמצא איתכם  בתא עלול להתגלות כמדובב, שמטרתו לספק את הסחורה – הודאה או פרטים מפלילים.

לא שאלו אותי

פעמים רבות לאחר שהסתיימה חקירה, מסתבר שדוקא יש לחשוד נתונים, הסברים או טענות שצריך היה להעלות בחקירה, שהיו יכולים לסייע לו.

כשהוא נשאל למה לא סיפרת את זה בחקירה, הוא מסביר שרק ענה לשאלות, שלא שאלו אותו על זה, שהוא חשב שתהיה לו הזדמנות בהמשך, שהוא היה מבולבל בתוך הלחץ של החקירה.

ישנם דברים שחשוב להגיד, כאלה שמסייעים לגרסה שלנו, שמאמתים אותה. הנטיה היא להאמין לדברים שנאמרו ע"י חשוד בהזדמנות הראשונה ולא בטענות שהוא מוסר לראשונה בבית המשפט ואז נחשבות כטענות כבושות שלא מאמינים להן. 

רגע לפני שאתם חותמים

בתום החקירה, תתבקשו לחתום על הטופס בו נרשמו הדברים. חשוב לקרא בשקט את הטופס, לתקן את הדברים שאינם מדויקים או להוסיף הערות שיבהירו את הדברים. רק לאחר שהדברים מתארים באופן נכון את מה שאמרתם, חתמו.

 

אלה רק חלק מהדברים שחשוב לדעת לפני שנכנסים לחקירה. העצה הכי טובה שלי היא – תתייעצו. אל תוותרו על התייעצות עם עו"ד, גם, ובמיוחד, כאשר אתם לא אשמים. החקירה תכין אתכם גם בהקשר להתנהגות בחקירה – כללים כגון אלה שמופיעים פה וכללים חשובים נוספים. אבל בנוסף, וזה העיקר, אנחנו עוברים ביחד על כל סיפור המעשה, מה הראיות האפשריות של כל צד, מה חשוב להגיד, מה נקודות התורפה, מה הקו שלכם, חקירה היא לא דבר פשוט אבל כשהמוכנות נעשית כמו שצריך הסיכויים שלכם לשכנע עולים עשרות מונים.

בכל מקרה, עצות כלליות וחלקיות לעולם אינן יכולות לשמש תחליף לייעוץ פרטני ומלא.

משרד עו"ד רחל דואני קיל  הינו משרד מנוסה ומעודכן העוסק במספר תחומי משפט:

הטרדה מינית

ייצוג מתלוננות, נילונים ומעסיקים בתיקי הטרדה מינית, מתן ייעוץ משפטי לגופים ולחברות לעניין עמידה בדרישות החוק והפסיקה הן לגבי התנהלות המעסיק באופן שוטף והן לגבי ההתנהלות בקרות מקרה שעניינו הטרדה מינית.

לשון הרע

מתן ייעוץ לפני ואחרי פרסום בעל פוטנציאל של דיבה, ייצוג בתיקי לשון הרע – תובעים ונתבעים, ייצוג בקובלנות פליליות בגין לשון הרע.

נזיקין

תאונות דרכים, תאונות מדרכה, נזקי גוף, תאונות עבודה, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות נגררות לפלילים, תביעות של נפגעי עבירה, תביעות כנגד המדינה בשל פגיעות שנגרמו ע"י המשטרה.

פלילי

ייעוץ לפני חקירה, ליווי לאורך מהלך החקירה, מעצרים, שימוע לפני הגשת כתב אישום, הסדר מותנה, ייצוג בתיקים פליליים על כל שלביהם, ערעורים פליליים.

נגישות