מה שחשוב לדעת בעניין שיקום / עו"ד חלי דואני קיל

בשנת 2012 הוסף תיקון 113 לחוק העונשין. התיקון הזה בעל השם הלא קליט "הבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה" מתווה כללים ואמות מידה שעל בתי המשפט לקחת בחשבון וללכת לפיהם כשהם גוזרים את עונשו של מי שהורשע.

בתוך התיקון הזה, קיימת התייחסות לשיקום באופן שמאפשר לבית המשפט להתחשב לקולא בנאשם כאשר הנאשם השתקם או כשיש פוטנציאל ממשי לשיקומו. החריגה לטובת הנאשם יכולה להיות נרחבת ומשמעותית ולכן יש חשיבות רבה לתהליך שעובר נאשם במהלך הזמן מעת האירוע בגללו הואשם ועד למתן גזר הדין (ולפעמים גם עד להחלטה בערעור).

דוגמאות לפעולות שיקומיות שבית המשפט לוקח בחשבון ומתחשב בהן:

1. לרפא את שורש הבעיה – אם הנאשם היה מעורב במעשי אלימות, הוא יוכל לבצע פעולה שיקומית של השתלבות בקבוצה כזו או אחרת של טיפול באלימות. אם הבעיה היא השפעה של חברה שלילית, מעבר מגורים לאיזור אחר יכול להיות חלק מהפתרון. אם הנאשם פעל על רקע התמכרות לסם או לאלכוהול, הוא יוכל לבצע הליך של גמילה.

2. יצירת מסלול חדש – יש נטיה להעריך ולכבד את מי שמתחיל בקריירה חדשה, מי שיוצא ללימודים (ובעיקר מתמיד בהם), מי שמקים משפחה, מי שהופך להורה – יש משמעות למעבר מהנקודה בה החל הנאשם את הדרך לנקודה אליה הוא מגיע בעת שעומדים לגזור את דינו. ככל שהדרך יותר חיובית ויותר משמעותית, כך תהיה לכך השפעה בגזר הדין. בעניין הזה יש לציין כי מסלול מקצועי/לימודי חדש יכול להשפיע לא פעם על שאלת ההרשעה של נאשם (וזה כבר עניין למאמר מקיף אחר).

3. שיקום כלכלי – נאשם שהתחיל הליך כשהוא במצב כלכלי בעייתי, עם חובות, הוצל"פ, פשיטת רגל והצליח לחלץ את עצמו מהחובות, או להסדיר את מצב החובות, יזכה להערכה ולרצון לעזור לו להמשיך ולהתקדם במסלול החיובי אליו הוא הצליח להגיע. כך גם מי שהיה מובטל והצליח להשתלב במקום עבודה, להתמיד בו ואף לזכות להערכת המעביד, יזכה להתייחסות דומה.

4. שום הסתבכות נוספת – לצד כל הפעולות החיוביות שעל מי שמשתקם לבצע, חיוני שלא יבצע שום עבירה נוספת!! אין מקום לשום סיכונים ואין להקל ראש בכך. מי שמסתבך שוב ושוב יתקשה מאוד לשכנע את בית המשפט שניתן לסמוך על כך שהוא שינה כיוון. זה לא בלתי אפשרי אבל זה הרבה יותר קשה ומיותר להימצא במקום הזה.

5. חרטה, הפנמה, פיצוי – כאשר מדובר בתיק שבו הנאשם ביצע את מה שמיוחס לו ומבקש לקחת אחריות על מעשיו, יש משמעות אדירה לכל מעשה שיעשה ויתן ביטוי ללקיחת האחריות –  חרטה, במילים ובמעשים יכולה להתחיל באמירה כבר במשטרה או בבית המשפט. לא מילים מדוקלמות אלא אמיתיות שיוצאות מהלב. לפעמים מכתב סליחה למתלונן (דרך בית המשפט) יכול להועיל. כך גם יש משמעות רבה לפיצוי שניתן למתלונן במסגרת הסדר או אפילו במסגרת סולחה, שמתבצעת במגזר הערבי. (יש פסיקה מעניינת שמתייחסת באופן מיוחד לסולחה ולמעמדה).

לפני סיום שתי הערות:

  • יש עניינים רבים נוספים שהם רלבנטיים לעניין גזירת העונש של נאשם ויכולים להועיל. השיקום הוא רכיב אחד מאותה "חבילה" אבל הוא רכיב מרכזי וחשוב לקחת אותו בחשבון כבר מהרגע הראשון.

 

  • יש מי שיגידו שנאשמים נוקטים בפעולות כאלה ואחרות רק כדי להתחמק מעונש. זה לא משנה מבחינתי. גם משום שלא פעם אדם מתחיל בתהליך כדי להקל עם עצמו ובשלב כלשהו הוא כבר נסחף ממילא לכיוון החיובי וגם משום שמהניסיון שלי, הרוב הגדול והמוחלט של הלקוחות שלי הם כאלה שהשיקום שלהם אמיתי וממשי והעבירה שבגללה הם הגיעו אלי היא לרוב גם האחרונה.

בהצלחה!

משרד עו"ד רחל דואני קיל  הינו משרד מנוסה ומעודכן העוסק במספר תחומי משפט:

הטרדה מינית

ייצוג מתלוננות, נילונים ומעסיקים בתיקי הטרדה מינית, מתן ייעוץ משפטי לגופים ולחברות לעניין עמידה בדרישות החוק והפסיקה הן לגבי התנהלות המעסיק באופן שוטף והן לגבי ההתנהלות בקרות מקרה שעניינו הטרדה מינית.

לשון הרע

מתן ייעוץ לפני ואחרי פרסום בעל פוטנציאל של דיבה, ייצוג בתיקי לשון הרע – תובעים ונתבעים, ייצוג בקובלנות פליליות בגין לשון הרע.

נזיקין

תאונות דרכים, תאונות מדרכה, נזקי גוף, תאונות עבודה, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות נגררות לפלילים, תביעות של נפגעי עבירה, תביעות כנגד המדינה בשל פגיעות שנגרמו ע"י המשטרה.

פלילי

ייעוץ לפני חקירה, ליווי לאורך מהלך החקירה, מעצרים, שימוע לפני הגשת כתב אישום, הסדר מותנה, ייצוג בתיקים פליליים על כל שלביהם, ערעורים פליליים.

נגישות